Piarista Tanulmányi Ház, Csíkszereda

Dióhéjban > Jeles napjaink

A Piarista Rend jeles napjai




szeptember 1

20 éve ezen a napon indult meg újra szegedi államosított iskolánkban a tanítás.




szeptember 2

2011. szeptember 2-án adták át Budapesten a magyar piaristák Duna-parti központi épületét. Az ünnepségen részt vett Erdő Péter bíboros és Orbán Viktor miniszterelnök is. Az épület a 20. század elején készült a megnőtt budapesti Piarista Gimnázium számára. 1953-ban államosították, s az ELTE Bölcsészkara használta évtizedekig. 2000 óta a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola (Lukács László rektor irányításával) működött egy részében, majd a rendi növendékház és a Tartományfőnökség is ideköltözött. 2011-től a budapesti Piarista Gimnázium is visszaköltözhetett az ősi, de megújult épületbe. Labancz Zsolt tartományfőnök, valamint Erdő Péter és Orbán Viktor ünnepi beszéde a rendi honlapon olvasható.




szeptember 10

2007-ben, két évvel Való Ferenc, az utolsó erdélyi piarista halála után, ezen a napon érkeztek újból piaristák a Romániai Piarista Rendtartományba, a csíkszeredai misszióba.




szeptember 12

Szűz Mária, rendünk pártfogója nevének ünnepe.




szeptember 17

Boldog Anton Maria Schwartz atya, a kalazanciusi szerzetescsaládhoz tartozó Kalazantínus kongregáció (Kalasantiner) alapítójának liturgikus emléknapja. A keresztény iparos fiatalok gondozását végzik.




szeptember 19

Boldog Maria Baldillou és hét vértanútársának emléknapja. Hatan közülük spanyol piarista kedvesnővérek voltak (Escolapias), ketten pedig tanítványaik. A spanyol polgárháborúban szenvedtek vértanúhalált.




szeptember 22

Boldog Dionisio Pamplona piarista atya és 12 piarista társának emléknapja, akik a spanyol polgárháborúban szenvedtek vértanúhalált 1936-ban.




szeptember 29

1710-ben Montecalvo Irpinóban ezen a napon született Pirrotti Szent Pompilius. Már fiatalon belépett a Kegyes Iskolák Rendjébe. 1728-ban tette le ünnepélyes szerzetesi fogadalmát, majd 1734-ben pappá is szentelték. Tizenhárom éven keresztül tanított a rend különböző iskoláiban, majd a gyóntatás és prédikálás szolgálatát végezte. Nagy tisztelője volt az Oltáriszentségnek, Jézus Szívének, a Szűzanyának és Kalazanciusnak, akinek tisztelete terjesztésén szakadatlanul fáradozott. Gyenge egészségi állapota ellenére erős lélekkel viselte megpróbáltatásait. Campi Salentinában (Dél-Olaszország) halt meg 1766. július 15-én.






A kialakításnál Ruppert József piarista rendtársunk összeállítását vettük alapul.




A lap elejére